Ženšen pochází ze sibiřské tajgy přímořského a vladivostockého kraje, severu Číny a Koreje. Jeho pěstování je velmi obtížné, poněvadž kořen lze na plantážích sklízet až po čtvrtém roce, doporučuje se však sklízet kořeny starší šesti let i později. Tato rostlina se dožívá stáří až několika staletí. Ženšen má český název Všehoj léčivý, často je také nazýván kořenem života.
|
Je to vytrvalá rostlina asi půl metru vysoká, který má čtyři až pět dlouho řapíkatých listů. Listy se skládají z pěti lístků a mají podobný tvar jako Kaštan koňský. Ženšen kvete malými oboupohlavními květy, světle zelené barvy. Z květů se později vyvíjí zelené, bobulovité plody a v létě se zabarvují do jasně červené barvy. Kořen ženšenu často svým tvarem připomíná lidskou postavu. Léčivou drogou je kořen, někdy i list. K hlavním obsahovým látkám této byliny patří ginsenosidy, celkem jich existuje třináct druhů. Panax ginseng obsahuje panaxany, což jsou látky, které dokážou snižovat krevní cukr a polysacharidy jsou řetěz sacharidových molekul, jenž posilují imunitní systém těla. Dále kořen obsahuje také vitamin C, skupina vit. B, minerální látky, třísloviny, pektiny, fytosteroly, pryskyřice, slizy, škroby, saponiny, alkaloidy, a další. Například saponiny jsou látky, které rozpouští hleny, posilují nervový systém, vážou přebytečné žlučové kyseliny a zamezují rozmnožování choroboplodných zárodků v těle. Dále na sebe vážou cholesterol z potravy a okamžitě jej vylučují, tudíž zabraňují jeho ukládání. Třísloviny zase účinně aktivují látkovou výměnu a zažívání. Uklidňují střeva a žaludek.
Všehoj léčivý je velký harmonizér a antistresor, který pomáhá organismu vyrovnat se s dlouhodobým psychickým zatížením. Je to vynikající prostředek, který silně posiluje organismus a je ochranným faktorem při celkovém nepříznivém zdravotním stavu. Dále zlepšuje látkovou výměnu, snižuje hladinu krevního cukru, stimuluje výkonnost štítné žlázy, pohlavních žláz a nadledvinek. Posiluje paměť, zbystřuje smysly, chrání před vyčerpáním a selháním adaptačních mechanismů, reguluje krevní tlak. Výzkumy ukázaly, že ženšen vyrovnává uvolňování stresových hormonů v těle a podporuje orgány, které tyto hormony vytvářejí – hypofýzu a hypotalamus umístěné na spodině mozkové a nadledviny, jenž jsou uloženy na horních pólech ledvin. Všehoj dále upravuje krvetvorbu, chrání před rakovinou, při ní brzdí vývoj metastáz. Výborné výsledky se ukázaly při podávání Všehoje v onkologii, nemocní po aplikaci ženšenu vnímají méně bolesti, nejsou tak unavení a jsou psychicky více vyrovnaní. Ženšen podle výzkumů silně působí na některé typy maligního bujení přímo jako kancerostatikum. V onkologii není vhodná kombinace Všehoje s včelí mateří kašičkou.
Někteří sportovci a kulturisté užívají ženšenové přípravky ke zvýšení fyzické odolnosti. Ženšen může také pomoci při úpravě impotence, tím, že zlepší erekci, poněvadž má schopnost rozšiřovat cévy. Výzkumy také ukázaly, že při užívání Všehoje stoupla hladina testosteronu a tvorba spermií, tudíž může zlepšit i mužskou neplodnost. Všehoj je i výborný geriatrikem (pro seniory). Ale pozor na kombinaci s jinými chemickými léky. Vždy je dobrá konzultace s lékařem.
Ženšen není toxický a nebyly pozorovány žádné vážné vedlejší účinky ani při dlouhodobém podávání. Trvalé léčení ženšenem není ale také žádoucí, proto je lepší použití regeneračních kůr. Aplikují se dvakrát ročně, nejlépe na jaře a podzim po dobu čtyřiceti dnů, užívání této byliny musí být pravidelné, bez vynechání! Ženšen se nesmí užívat během těhotenství a kojení. Není také vhodný pro děti. Jestliže někdo prodělává antidepresivní medikaci, měl by užívání ženšenu zkonzultovat se svým lékařem. Obvykle je vhodné vynechání těchto psychofarmatik a přestoupení na přírodní prostředky. Ale rada s odborníkem je vždy na místě. Všehoj by se neměl užívat tak tři hodiny před spaním, protože může vyvolat nespavost.
Rádi by jste užívali přípravek obsahující ženšen tak se nebojte optat naší komunity na stránkách Galvanoterapie a anti age nebo přímo na tomto blogu.
Žádné komentáře:
Okomentovat