pátek 31. července 2015

Pigmentové skvrny co s něma....

Proč vznikají pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny můžete mít již od dětství, nebo se mohou vytvořit náhle v průběhu života, většinou po intenzivním slunění nebo spálení kůže, u někoho se mohou objevit až na stáří.


ttt.jpg

Dalšími příčinami vzniku pigmentových skvrn bývají:

hormonální změny v organismu u žen kolem 30 – 40 let
hormonální změny v těhotenství
hormonální poruchy
hyperpigmentace – zvýšená tvorba kožního barviva - většinou se objevuje nad horním rtem
depigmentace – snížená tvorba kožního barviva – nejčastěji kolem očních partií
genetické dispozice
přesušená, poškozená nebo zjizvená kůže
návštěvy solárií
používání kosmetiky s obsahem látek s fotosenzibilačním účinkem
zánět na pokožce
nedostatek vitamínů
příjem některých léků (antibiotika, léky na vysoký tlak, psychofarmaka)
nedostatečná funkce jater
Pigmentové skvrny trápí více ženy než muže, jelikož k nim mají větší sklony. První příznaky se mohou kromě dětství objevit v těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce nebo například v menopauze.
Další výrazné pigmentační změny na pokožce mohou vznikat u lidí s narušenou funkcí kůže nebo u osob s vnitřními problémy organismu.
U mužů vznikají pigmentové skvrny kromě UV záření i díky genetickým faktorům.

Jak lze pigmentovým skvrnám předcházet?
Prevence vzniku pigmentových skvrn je velmi důležitá, jelikož je mnohem snadnější dodržovat určitá pravidla, než pak pigmentové skvrny z těla odstraňovat. Doporučuje se omezit slunění na přímém slunci i v soláriích, používat krémy a opalovací přípravky s vysokými ochrannými faktory proti UVA a UVB záření.


Dále je vhodné používat na pleť kvalitní pleťovou kosmetiku. Změna způsobu stravování je rovněž velmi podstatný faktor při prevenci vzniku pigmentových skvrn.
Měla by se konzumovat strava bohatá na vitamíny a stopové prvky, jako je vitamín C, E, zinek, beta-karoten a selen.
Je vhodné také nepoužívat parfémy na místech, která vystavujeme slunci nebo soláriu. Rovněž není vhodné kombinovat některé druhy aromatických olejů se slunečním zářením.
pisp.jpg
Jednotlivé metody odstranění pigmentových skvrn.
Téměř každý z nás má nějaké znaménko nebo pigmentovou skvrnu, név nebo kožní výrůstek. V některých případech odezní pigmentové skvrny samy. Jedná se především o pigmentové skvrny, které vznikly působením hormonů. Nestane-li se tak, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Zde uvádíme přehled metod, které slouží k odstranění těchto kožních problémů.

Odstranění pigmentových skvrn přírodními a kosmetickými přípravky
Odstranění pigmentových skvrn doplňky stravy a léky
Odstranění pigmentových skvrn laserem
Odstranění pigmentových skvrn chemickým peelingem
Odstranění pigmentových skvrn intenzivním pulzním světlem IPL
Odstranění pigmentových skvrn chirurgicky

Pro koho je odstranění pigmentových skvrn vhodné a komu se nedoporučuje?
Jednotlivé metody odstranění pigmentových skvrn jsou vhodné zejména pro ty z vás, kteří chtějí svá znaménka odstranit, ať už z důvodu estetického nebo důvodu zdravotního. Také pro ty, kterým znaménko překáží při oblékání nebo v případě, že znaménko občas krvácí z důvodu odírání. Odstranění znamének by se mělo naplánovat na zimní měsíce, aby jizvy nebyly vystavovány slunečnímu záření, jelikož zde pak hrozí riziko opětovné nechtěné pigmentace. Jiná omezení známa nejsou, je však důležitá pečlivá konzultace s dermatologem, který by měl poradit nebo rozhodnout o způsobu, kterým danou pigmentovou skvrnu odstranit.

Vrba bílá je strom, s kterým se již velmi dlouho setkáváme v pověstech a pohádkách, ale také je to strom, jehož léčivé účinky vedly ke vzniku jednoho z nejznámějších léků na světě...



Vrba bílá je strom, s kterým se již velmi dlouho setkáváme v pověstech a pohádkách, ale také je to strom, jehož léčivé účinky vedly ke vzniku jednoho z nejznámějších léků na světě. Vrbu bílou můžeme popsat jako statný listnatý strom, dosahující 20 až 30 metrů výšky a vyskytující se na vlhkých půdách (často u řek nebo jezer, kde také pomáhaly ke zpevnění břehů). Označení bílá pochází od zbarvení listů, které mají světlejší barvu než jiné druhy vrb.
Přiznivé účinky vrby bílé na naše zdraví jsou známy již odedávna. Její používání bylo zaznamenáno již ve starém Egyptě, o jejich léčivých účincích se ve svých spisech zmiňuje slavný řecký lékař Hippokrates. Ve starých pohanských náboženstvích byla vrba uctívána jako posvátný strom, křesťanství ji naopak spojovalo s temnými rejdy čarodějnic. Toto vše již odplynulo časem a pro nás jsou vrbové kočičky a pletené pomlázky z vrbového proutí symbolem jara a velikonoc.
Jak již bylo zmíněno, v léčitelství se odvar z kůry vrby bílé používal odedávna. V lidovém léčitelství se pro své antipyretické a analgetické účinky podával při vysoké teplotě, nachlazení, bolestech hlavy a dalších podobných nemocech.
Bylo také zaznamenáno, že dokáže omezit množení  některých mikroorganismů, které způsobují infekční nemoce. Používal se také při dně či revmatických chorbách.  Zevně se odvar aplikoval na některé druhy kožních nemocí.
Od znalostí lidového léčitelství již nebylo daleko k jednomu z nejznámějších léků světa. Vědci si byli dobře vědomi účinků odvaru z kůry vrby bílé a snažili se izolovat látku, která za tím stojí. V roce 1838 byla poprvé izolována látka které dostala označení kyselina salicylová. To byl teprve začátek cesty. Samotná kyselina salicylová tlumila bolest a zánět (potlačovala sekreci prostaglandianů), ale měla řadu nežádoucích účinků.
Při jejím užívání docházelo k problémům v oblasti žaludku, bolesti, poškození sliznice, což končilo až krvácením v této oblasti. Pokud se kyselina salicylová užívala nadále v tehdejších doporučených dávkách, u nešťastných pacientů docházelo ke vzniku žaludečních vředů a velkému krvácení v oblasti žaludečního traktu.
Proto se vědci opěr vrhli do práce a strukturu molekuly pozměnili tak, že došlo ke vzniku sloučeniny(v roce 1899), kterou známe pod názvem kyselina acetylsalicylová nebo ještě více pod celosvětově známým názvem Aspirin. Je zajímavé, že se i dnes můžeme setkat v lékárnách s původní kyselinou salicylovou. Ta se ovšem nesmí užívat vnitřně, ale je oblíbena mezi lékaři jako součást mastí, kde ve vyšších koncentracích slouží ke změkčení ztvrdlé kůže.
Samotná kyselina acetylsalicylová již není tak agresivní k žaludečnímu traktu, jako její předhůdkyně, ale stále hrozí při dlouhodobém užívání její poškození a vznik krvácení a žaludečních vředů. Nesmí ji v žádném případě také užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve. Z těchto důvodů se dnes opět stává středem zájmu vědců původní látka salicin, který má stejné účinky jako kyselina acetylsalicylová, ale je šetrnější ke sliznici žaludku.
Nicméně vzhledem k tomu, že extrakt z kůry vrby bílé obsahuje salicyláty, je dobré dodržovat stejná opatření jako při užívání kyseliny acetylsalicylové (neboli Aspirinu, Acylpyrinu, Anopyrinu atd.). Tento extrakt by neměli užívat lidé s vředovou chorobou, poruchou srážlivosti krve , hyperurikémií, dnou, astmatem či onemocněním ledvin. Z doplňků stravy by neměl kombinovat s výtažky z jinanu dvoulaločnatého (ginkgo biloba), vitamínu E a česneku. Tento extrakt by neměli užívat děti do 15 let věku (hlavně při horečnatých onemocněních, protože hrozí vznik sice poměrně vzácného, ale hodně nebezpečného tzv. Reyova syndromu) a dále těhotné či kojící ženy. Extrakt by neměl být užíván dva týdny před a dva týdny po chirurgické operaci. K nežádoucím účinkům patří při dlouhodobém užívání vysokých dávek žaludeční vředy, krvácení do žaludku, jaterní toxicita, závratě a selhání ledvin.
salicin-vrba-bila-salix-alba.jpg
I přes uvedné kontraindikace a nežádoucí účinky přináší salicin obsažený jako hlavní účinná složka v extraktu z kůry vrby bílé hodné nadějí vědcům do budoucna při nalzení šetrnější léčby řady nemocí vzhledem k účinkům na sliznici žaludečního traktu.


Kůra bílé vrby je dnes k dostání i ve formě výtažků. Tyto přípravky obsahují  čistý mletý výtažek z kůry vrby bílé. Nebo je možné si z bílé vrby připravit léčivý čaj.  
Doporučuje se na bolesti břicha, při horečce, žaludečních a střevních zánětech, při nemoci jater, ledvin a při revmatické horečce. Také při zánětech močového měchýře a malárii.
Slíbil jsem že napíšeme i něco složení FlexCare který obsahuje právě i kůru z vrby bílé která je i na tlumení bolesti.
Obsahuje tyto látky:
Glukosamin hydrochlorid a glukosomin sulfát se v těle využívá k tvorbě materiálu, který obklopuje a chrání klouby před vzájemným otěrem. U osteoartrózy, se tento ochranný obal stává tenčí a tuhý. Užívání glukosamin hydrochloridu může pomoci dodat tělu materiál potřebný k obnově tohoto ochranného obalu.
Někteří vědci se domnívají, že glukosamin hydrochlorid nemusí fungovat stejně dobře jako glukosamin sulfát. Jsou přesvědčeni, že "sulfátová" složka glukosamin sulfátu, je právě ten důležitý faktor, který je v těle potřeba k produkci chrupavky.
Glukosamin hydrochlorid nebo Glukosamin sulfát
Ve většině provedených studií je mnohem lépe hodnocen glukosamin sulfát. Jako jeden z důvodů je uváděna lepší biologická dostupnost, tedy vstřebatelnost, glukosamin sulfátu organismem. Dvě největší studie byly provedeny v USA a ve Španělsku. Studie provedená v USA nezjistila významnější rozdíly při podávání glukosaminu oproti placebu. Oproti tomu ve Španělsku zjistili, že glukosamin je skutečně účinný. Nejpravděpodobnější důvod v rozdílech studií se jeví odborníkům to, že v USA použili glukosamin hydrochlorid a ve Španělsku glukosamin sulfát. Glukosamin sulfát je tak zřejmě účinnější. Při používání glukosamin sulfátu bylo zjištěno, že dokázal zpomalit rentgenovou progresi gonoartrózy tzv. strukturální efekt. Při užívání glukosamin hydrochloridu takový efekt zjištěn nebyl.
Kdy je vhodné používat doplňky stravy s obsahem Glukosaminu
V každém případě lze od glukosaminu (hydrohloridu i sulfátu) očekávat doplňování kloubní chrupavky, zejména u váhonosných kloubů, páteře a snad drobných kloubů rukou.
U běžné populace jsou tyto přípravky doporučovány při bolestech kloubů, nebo jako prevence kloubních obtíží. Zde je vhodné zdůraznit, že jakákoliv "samoléčba" kloubních obtíží, může vést k jejich zhoršení v důsledku zanedbání opravdové léčby. Vždy je nutné navštívit odborného lékaře, který odhalí skutečnou příčinu problémů!
Sportovci tyto preparáty užívají dlouhodobě pro jejich účinky jako prevenci rozvinutí osteoartrózy. Je doporučován zejména pro dynamické sporty (běh, jízda na kole), kolektivní kontaktní sporty (fotbal, hokej apod...). Zde jsou klouby a jejich chrupavka vystaveny stresu z dynamické zátěže a vysokého počtu opakování.
Dalším prvkem v tomto prostředku je  výtažek z kořenu kurkumy
Kurkuma dlouhá /Curcuma longa/, je jednou z nejvíce důkladně prozkoumaných rostlin. Nejznámější je zřejmě Kurkumin jeho vlastnosti jsou předmětem více než tisíců kladných recenzovaných a publikovaných biomedicínských studií.  Je to  druh pěstovaný v jihovýchodní Asii, ale především  v Indii byl a je  po staletí široce používán v ajurvédské (tradiční indické) a čínské medicíně.  K farmaceutickým účelům se sbírá oddenek,-pakořen rostliny, s kterého se speciální vhodnou technologií zpracování  vyrábí extrakt s kurkumy  , který  dosahuje při jeho nejlepší kvalitě vysoké čistoty a to až 95% polyfenolických látek nazývaných kurkuminoidy. Kurkuminoidy jsou silné antioxidanty získané z kurkumy. Jsou silně protizánětlivé a mají antimutagenní, anti-houbové a anti-parazitní vlastnosti. Kurkuminoidy jsou brilantní oranžové pigmenty získané z kořene kurkumy Curcuma longa  .Patří do skupiny polyfenolů, která zahrnuje všechny bioflavonoidy, flavans a flavanols. Všechny polyfenoly jsou  antioxidační , ale některé skupiny jsou silnější než ostatní. Kurkuminoidy patří mezi nejsilnější antioxidanty.
bolest.jpg
Rutin - vitamin P
Tato látka hlavně pozitivně zlepšuje křehkost krevních kapilár a také pružnost i propustnost cévní stěny. Pro toto působení se používá u poruch prokrvení žil dolních končetin, otocích dolních končetin, ale také při hemoroidech. Podpora zlepšení křehkosti krevních kapilár se používá při zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic způsobených nemocemi, jako je chorobná krvácivost, změny na sítnici při cukrovce či nedostatek vitaminu C (tato nemoc je označována jako kurděje a patří již víceméně do minulosti). Patří rovněž mezi důležité antioxidanty, pomáhá snižovat hladinu LDL frakce cholesterolu a také zvyšuje účinek vitaminu C (zabraňuje jeho oxidaci), který také patří mezi důležité antioxidanty.
Kromě již zmíněné routy vonné se rutin v přírodě vyskytuje zejména v pohance (velmi významný zdroj), dále v jerlínu japonském, chřestu, broskvích, nektarinkách, banánech a dalším ovoci. Je obsažen s aescinem také v dubové kůře, která se používá k sedacím koupelím u hemoroidů.

Dále obsahuje vitamíny C a E o těch se rozepisovat nebudeme o nich bylo všude odprezentováno toho dost, takže tohle byli hlavní látky které se nacházejí v přípravku FlexCare.

pátek 24. července 2015

V čem je zázrak reishi.

Užívání vzácné houby Ling Zhi jako léku uvádějí staré čínské spisy z doby se už před 4 000 lety. Užívala jako lék vzácná houba Ling Zhi, nazývaná i Reishi nebo  latinsky Ganoderma lucidum. Ve volné přírodě roste houba reishi jen na odumřelých stromech s tvrdým dřevem. Je to dřevokazná houba jako naše hlíva ústřičná. Často bylo třeba zkontrolovat až 100 000 starých stromů, aby se našlo pár hub. Proto byla houba ve starověké Číně vyhrazena pouze císařské rodině. Kdo jí v nalezl musel ji okamžitě odevzdat u císařského dvora. Neodevzdání se trestalo smrtí.
Číňané Reishi považují za cennější než žen šen. V Číně a Japonsku je schválena pro podpůrnou léčbu rakoviny.
Téměř vše, co se tehdy vědělo a popsalo o účincích reishi, již bylo současnými vědeckými studiemi částečně exaktně změřené, dokázané a potvrzené.
Fascinující je obzvláště fakt, že Ganoderma nám dokáže pomoci zůstat zdravými a vůbec neonemocnět. Čínská medicína říká, že ten kdo pravidelně užívá houbu reishi, žije dlouho a spokojeně a udržuje si svou ideální váhu.
Pomocí reishi si lze zvýšit vitalitu, posílit srdce proti vlivům stresu, zodolnit náš imunitní systém proti krizovým stavům, zvýšit naši výkonnost a do krve přivést více kyslíku – a to všechno bez vedlejších účinků.
Chemické léky nemohou být používány k posilování ochrany a odolnosti organismu. Jejich úloha je jiná. Za ochranu organismu před nemocemi jsou zodpovědné síly přírody, samolečebné vlastnosti organismu, imunitní systém těla. Houba Reishi je právě takovouto přírodní silou s téměř zázračnými účinky.
reishi_ganoderma_v_crepniku.gif

Jaké látky Reishi obsahuje

Reishi je rostlina s vysokým obsahem léčivých látek. Všechny účinné látky nejsou ještě zcela analyzované. U většiny z nich však už byly uskutečněné klinické zkoušky, a některé se ukázaly jako vysoce účinné. Nejdůležitější roli, vzhledem k farmakologickým vlastnostem sehrávají betaglukany (polysacharidy) a triterpény.
Polysacharidy
Polysacharidy podněcují v imunitním systému zvýšenou aktivitu makrofágů – tzv. buněk požíračů – které jsou odpovědné za tlumení růstu nádorů a stabilizace imunity. Reishi disponuje jedněmi z nejúčinnějších bioaktivních polysacharidů, které se dosud podařilo najít v léčivých rostlinách. Polysacharidy produkují kaskádu léčivých efektů: zvyšuje se fagocitóza (pozření) infikovaných nebo poškozených buněk, zvyšuje se hladina interleukinů a interferonů v těle (tyto substance bílkovinné povahy slouží ke komunikaci mezi jednotlivými imunitními buňkami a jejich populacemi ), což zvyšuje počet a odpověď t-lymfocytů a monocytů, dochází k hojení ran zvýšením aktivity fibroblastů. MPS stimulují produkci takzvaného tumor nekrotizujícího faktoru TNF, který ničí nádory blokem tvorby krevních cév. Tato skupina velmi dlouhých polysacharidů se může různými vlivy (např. teplo, enzymy) rozložit na menší molekuly a tím se může ztratit jejich imunomodulační funkce. Proto je důležité, jestliže chcete využít zdravotních efektů těchto látek, mít prvotřídní a šetrně zpracovaný produkt.
Triterpény, ganoderické kyseliny
Triterpény známé též jako ganoderické kyseliny jsou látky, které působí protinádorově, protizánětlivě, antialergicky  a snižují tlak krve a zlepšují funkce jater.
Adenosin
Adenosin tlumí zhluk krevních destiček, působí na rozšíření periférních cév a všeobecně na vegetativní nervový systém, který je spoluodpovědný za léčivý a preventivní účinek reishi při migréně a při poruchách prokrvení koronárních a periférních cév.

Organické germanium
Organické germánium působí pří vylučování těžkých kovů a ostatních jedů z těla, stabilizuje imunitní systém a podporuje tvorbu látek v těle, které tlumí viry v těle člověka, dále podporuje zásobování buněk kyslíkem. Reishi obsahuje 4 -6 krát více germánia než žen šen. Reishi je zřejmě rostlinou s největším obsahem germania vůbec.

Zde je seznam některých nemocí, které ovlivňíme, když dodáme tělu organické germanium

  • revmatoidní artritida a revamtismus
  • rakovina tlustého střeva, prostaty, prsu, plic, vaječníků, děložního čípku
  • leukémie
  • astma
  • cukrovka
  • malárie
  • stařecká osteoporóza
  • mentální poruchy, deprese, schizofrenie
  • poruchy zažívání, gastritida, žaludeční vředy
  • chřipka
  • kardiovaskulární nemoce jako angína pectoris, vysoký tlak, aterioskleróza, mozková mrtvice, infarkt myokardu
  • nemoci dýchacích orgánů - Raynauadova nemoc
  • Parkinsonova choroba
  • skleróza mozku
  • kožní nemoci jako ekzém, opary, bradavice, popáleniny
  • epilepsie
  • stařecká neduživost
  • amyloidóza
  • oční nemoci jako glaukom, zánět sítnic, odchlípnutá sítnice, zánět očního nervu

Jaké části Reishi se používají k léčbě

K tomu, aby lék z Reishi byl účinný je třeba splnit dva základní předpoklady. Prvním je správné pěstování a druhým je zpracování houby. Ganoderma se začala pěstovat teprve od sedmdesátých let minulého století. Až do roku 1960 Reishi nebyla prakticky vůbec předmětem vědecký studií. Hlavním problémem bylo právě nedostatek standartizované houby nutné k seriózním vědeckým pokusům. Existuje však velké množství druhů Ganodermy a každá má jiné množství účiných látek. Obsah účinných látek se navíc mění podle věku houby. Není tedy Reishi jako Reishi. Pěstitelů kvalitní a na účinné látky bohaté rostliny tedy není mnoho.
Dalším důležitým krokem je zpracování, které zaručí, že účinné látky budou využitelné pro organismus.
Mycelium
Leklokorka lesklá má v době svého růstu dvě období při kterých obsahuje vysoké množství účinných látek. První období nastává 18tý den. V té době nemá houba ještě svůj charkteristický tvar. Mycelium je vlastně spleť vzájemně propletených vláken. Mycelium - podhoubí, tvoří základ celé rostliny je bohaté na minerály, vitamíny a další velmi prospěšné nutriční látky.
  • obnovuje správnou funkci buněk
  • užívá se jako prevence a podpůrná léčba při nádorových onemocněních
  • dodává minerály, vitamíny a živiny
  • výrazně pomáhá při alergiích
  • obnovuje funkci slinivky
  • snižuje hladinu cukru
  • vyrovnává tlak
  • okysličuje krev
  • působí jako mozkové tonikum
Spóry
Spóry jsou součástí plodnice houby a mají velikost 7-11 x 6-7 um a jsou oválného tvaru. Slouží k rozmnožování houby a nachází se ve spodní části klobouku. Spóry jsou něco jako pyl květin obsahuje celou esenci léčivé a biologické hodnoty s vysokou léčivou silou. Spór je prachová substance a kvintesence (nejjemnější výtažek) z Reishi. Spór má až 75x větší účinnost než běžné extrakty z Reishi. Získávání spóru je velmi technologicky náročné, z 1000 kg Reishi se získá jen 1 kg tohoto spóru. Jedná se o velmi vzácnou látku. Spóry se uvolňují jen v době jejího zrání okolo devadesátého dne stáří houby. Používají se jako silný doplněk při nemocích a prevenci. Spór z Reishi má velmi tuhou skořápku (slupku). Proto syrový spór získaný není stravitelný lidským organismem, tak aby měl blahodárné zdravotní účinky. Novodobý vědecký výzkum přišel na účinné metody, jak tuto tvrdou skořápku rozbít. Díky tomu dokáže lidský organismus spór vstřebat beze zbytku a účinná léčebná látky z Reishi je převedena do každé buňky v organismu, kde zajistí ten správný ozdravný efekt.
  • harmonizují celý imunitní systém
  • silně detoxikují – odstraňují toxiny z buněk
  • stabilizují emoce – opravují poškozené nervové buňky
  • zvyšují odolnost vůči stresu
  • okysličují krev
  • čistí cévy – rozpouští usazeniny v cévách, tím uvolňuje blokace v cévách
  • snižují cholesterol
  • brání kornatění tepen
  • prospívají alergikům
V Japonsku je Reishi doporučovaná lékaři k léčení více než 20 nemocí a dalších zdravotních problémů - migrény, bolesti hlavy, hypertenze, bronchitidy, astmatu, anorexie, gastritidy, hemeroidy, diabetes, hypercholesterolemie, žloutenky typu B, kardiovasklurních problémů, různé typy karcinomů ..

Vliv Reishi na organismus napadnutý nádorovým bujením

  • působí proti nádorům a stimuluje imunitní systém
  • posiluje v těle vlastní obranné mechanismy
  • zmenšuje vedlejší účinky chemoterapie a ozařování
  • působí jako zmírňovač bolesti
  • podporuje regeneraci, zlepšuje fyzický stav
  • zmenšuje nebezpečí tvorby metastáz
  • působí jako prevence před onkologickým onemocněním

5 etap působení Reishi

  • skenování (do 30 dnů) - reishi pomáhá objevovat skryté choroby a toxiny v těle a vede k regulaci tělesných funkcí
  • detoxikace (do 30 týdnů) - reishi odstraňuje z těla nadbytečbou kyselinu močovou, mléčnou, nadbytečný cholesterol, zásoby tuků, odumřelou tkáň a toxiny
  • regulace (do 12 měsíců) - nastává obnovovací proces, pokud jsou silné reakce, je nutné snížit dávku
  • výstavba (6 - 24 měsíců) - reishi pokračuje v opravě poškozených částí těla, posiluje imunitní systém k větší schopnosti odolávat nemocem
  • omlazování (1 - 3 roky) - konečným cílem je udržování tělesných funkcí v optimální činnosti, omlazení organismu a navrácení mladistvého vzhledu
Reishi a ochrana sítnice
Sítnice oka je velmi citlivá na možné poškození. Jejím poškozením může dojít k apoptóze, řízené buněčné smrti, fotoreceptorů, což vede ke zhoršení, ale i ztrátě zraku.
Co by mohla ochránit sítnici a její buňky ochránit před poškození, či alespoň zmírnit dopad poškozující látky na sítnici? Tuto otázku si vědci položili.
Jejich pozornost se zaměřila na medicinální houby, konkrétně na Reishi. Tato houba je známá svými imunostimulačními a modulačními účinky, má též antiifekční, protirakovinné působení aj.
Využily tedy výtažek obsahující lipid z výtrusů Reishi při pokusu na krysách. Krysám byla podána N-methyl-N-nitrosourea (MNU), která prokazatelně poškozuje sítnici. Navozuje apoptózu u fotoreceptorů, tento jev se pak může ověřit pomocí aktivace genů Bax, Bcl-xl (antiapoptorický) a kaspázy-3, jejichž aktivita se zvyšuje právě při apoptotických dějích.
Části krys byl podáván výtažek z Reishi a části nikoli, aby bylo možné porovnat, zda má Reishi skutečně protektivní vliv. Byl testován i vliv dávky na stav sítnice. Byly podávány tyto dávky 0,5, 1, 2 a 4 g/kg hmotnosti krys.
Hlavní bod spočíval v ověření exprese výše zmíněných ukazatelů apoptózy ve vzorcích sítnice, které byly získány v čase 0 před podáním MNU, 1, 3, 7 a 10 dní po podání MNU.
Výsledky PCR i imunofluorescence ukázaly, že do 3. dne došlo ke zvýšení přepisu Bax i Bcl-xl, stejně tak kaspázy-3 u krys neléčených i léčených výtažkem z Reishi, ale v případě krys, jimž byl podáván výtažek došlo k menšímu nárůstu a následně ke snížení exprese mRNA pro propapoptotický Bax a kaspázu-3 oproti výtažkem neléčeným krysám. To znamená, že nedošlo k tam výraznému zániku světločivných buněk. Došlo ale ke zvýšení Bcl-xl, který působí protiapoptoticky.
Jednotlivé pokusy tedy prokázaly, že MNU vyvolá apoptózu buněk sítnice jak u myší léčených, tak neléčených, avšak u léčených v menší míře, za čímž stojí snížení transkripce Bax a kaspázy-3 a zvýšení exprese Bcl-xl. Vědci tedy potvrdili, že jimi použitý výtažek dokáže zmírnit poškození sítnice.re.jpg

Část komplexního imunitního systému našeho těla zahrnuje impozantní arzenál buněk, které se nazývají NK buňky (tzv. „přirození zabíječi“). Tyto buňky rozpoznají zdánlivě nekonečné množství organizmů považovaných naším tělem za cizí a přímo na ně zaútočí a zničí je. Také ničí poškozené nebo oslabené buňky, které se objevují přirozeně v našem těle jako část buněčného regeneračního procesu. Jestli máte zájem o nákup tohoto doplňku v optimálním složení pro Vaše zdraví kontaktujte nás na našem FB profilu Galvanoterapie a anti age a my Vás rádi provedeme nákupem v našem e-shop-u.